Úvod » Smrčínův průvodce

Smrčínův průvodce po hřištích českých, moravských a slezských, zvláště pak jejich okolí

publikováno 10.03.2017

Vážení přátelé pétanque,

vědom si své životní příležitosti a nastalé historické chvíle, využívám jich k drobné osvětě a předkládám Vám ku prospěchu „Smrčínův průvodce po hřištích českých, moravských a slezských, zvláště pak jejich okolí“. Hned zde vytknu cestu, po níž ubírají se mé myšlenky, nebojte.

Všeobecně mám za to, že celkově upadá povědomí - a to o lecčems. (Neberte si to prosím nikterak osobně, nezoufejte, nepropadejte panice, o Vás snad netřeba míti pochyb!) Povědomí o kráse mateřského jazyka včetně všech jeho – i těch mnohdy poněkud bizarních a pro mnohé tajemných – zátočin; povědomí o krásách naší země… - a dost možná bych mohl pokračovat i dále a do jiných oblastí.

Na základě toho a s přihlédnutím ke skutečnosti, že nejen pétanquem živ je člověk, jsem se rozhodl poodhrnouti roušku, jenž snad pro mnohé skrývá taje blízkého a širšího okolí pétanqueových hřišť. Hřišť, kam mnozí se samozřejmostí nám vlastní léta jezdíme – a mnohdy ani netušíme, co se za rohem za poklady nám schované skrývá. Většinou hráč na poslední chvíli v sobotu ráno dorazí na místo konání, odhází a ujíždí opět zpět k domácím svým skřítkům jako by mu za patami hořelo. Pravda, známe pár výjimek, jež lze však spočítat na prstech jedné ruky. Proč se tudíž krom sportu neobohatit i vědomostně, osobnostně a kulturně? Vždyť mnohdy je v létě dlouho vidět, po sobotě bývá neděle určená k relaxaci – nebo jeden nepostoupí do šestnáctky a zrovna nejsou dohrávky či se mu do nich nechce – či třeba se ráno na poslední chvíli nedostaví spoluhráč. A já se znova ptám: Proč si nerozšířit obzory a nepoznat okolí míst, kde léta běžně hrajeme a možná o něm nic nevíme? Proč se trmácet jen na otočku a pro odházení pár desítek kilogramů koulí desítky a stovky kilometrů po vlastech českých, moravských či slezských.

Plním si tímto svůj letitý sen plynoucí z mé původní profese a lásky k vlasti. Postupně budu přinášet po částech a nepravidelně poselství o krásách krajiny a síle ducha národa, jež se v ní odrazila snad na věky. Postůj tedy, poutníče - a naslouchej!

 

Váš Smrčín

Komentáře

Přispívat do diskuze mohou jen přihlášení uživatelé.

V diskuzi není zatím žádný příspěvek

Kalendář akcí

« 06 / 2022 »
Po Út St Čt So Ne
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930   
Nejbližší akce
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace
Astratex.cz - Svůdné spodní prádlo nejen pro vášnivé večery